A szaktanfolyam célja, hogy a képzésben résztvevők olyan szakemberekké váljanak, akik alkalmasak a gépkezelő jogosítványba bejegyzett gépcsoportba tartozó géptípusokkal gépkezelői tevékenység szakszerű, biztonságos ellátására, rendelkezzenek az adott gépcsoporttal kapcsolatos legjellemzőbb munkakörök, foglalkozások betöltéséhez szükséges ismeretekkel.
JELENTKEZÉSI FELTÉTELEK:
KÉPZÉS:
A képzést a Tantervi és vizsgakövetelmények szabályozzák, mely ITT LETÖLTHETŐ.
A képzés ELMÉLETI és GYAKORLATI oktatási részből áll.
Elméleti oktatás moduljai:
- általános munkavédelmi és elsősegélynyújtási ismeretek ÁMVEÜK modul (8 óra)
- általános üzemeltetési és technológiai ismeretek ÁÜTIK modul (8 óra)
- szakirányú gépspecifikus ismeretek SZGI modul (8 óra gépcsoportonként)
Fontos: Az elméleti képzés minden gépcsoport esetében tantermi - szeméjes jelenléti képzés. Hiányzás mértéke: 0 %
Kivétel: 3312 Gyalogkíséretű targoncák, 3313 Vezetőüléses targoncák, 3324 Vezetőüléses targoncák. Ezekben az esetekben E-Titán (online képzéstámogató programrendszer) keretein belül végezhető el.
Gyakorlati oktatási rész:
- gépkezelési gyakorlatot (gépcsoporttól fűggően: 1-7 óra)
- munka- és balesetvédelmi ismeretek (gépcsoportonként 1 óra)
Mentesítések egyes elméleti modulok alól:
- Ha a tanuló bármely gépcsoport tekintetében rendelkezik a gépkezelői vizsgát megelőző öt éven belül megszerzett gépkezelői jogosítvánnyal, mentesül az ÁMVEÜK modul és ÁÜTIK modul szerinti oktatás és az ahhoz kapcsolódó gépkezelői vizsga alól.
- A tanuló mentesül a teljes elméleti oktatási rész (ÁMVEÜK, ÁÜTIK, SZGI) és az ahhoz kapcsolódó elméleti gépkezelői vizsga alól, ha a gépcsoporthoz tartozó, az építőgépkezelő munkakörök képesítéshez kötéséről és az építőgépkezelők képzéséről szóló 6/1980. (I. 25.) ÉVM–KPM rendelet alapján megszerzett könnyű- vagy nehézgépkezelői vagy az Országos Képzési Jegyzékben foglalt építő- és anyagmozgató szakképesítéssel rendelkezik.
- A külföldön megszerzett gépkezelői jogosítvány esetén a közlekedési hatóság az egyes gépek tekintetében a munkavégzés célja és módja, valamint a gép szerkezeti kialakításának meghatározó jellemzőivel megfeleltethető képesítése figyelembevételével határozatban határozza meg, hogy a 4. és 5. §-ban előírt kötelezettségek közül melyek teljesítését követően adható ki gépkezelői jogosítvány.